Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Kārlis

Laiks pirkt fotokameru

Foto

Tuvojas pavasaris, vasara – ceļojumu un burziņu (tusiņu; vainojiet valodas komisiju) laiks. Tātad foto sezona. Daudzi noteikti sāks šo sezonu, ar fotokameras iegādi. Daudziem tā būs kārtējā kamera, taču lielai daļai tas būs pirmais fotoaparāts. Un tikai retais, dodoties uz veikalu, īstu vai virtuālu, zina ko tieši viņš grib. Lielāko daļu pircēju tomēr nomoka jautājums – kuru kameru tad īsti man vajag? Šeit tad es mēģināšu palīdzēt saprast kas ir kas un ko izvēlēties.

Pirmo jautājumu – ciparu vai filmiņas kameru – es izlaidīšu uzreiz, jo lielākā daļa, ja ne visi, izvēlēsies ciparkameru. Taču, tas nebūt neatvieglo izvēli. Patiesībā, tieši otrādāk, tikai sarežģī. Jo ciparkameru mūsdienās ir ļoti daudz un tās ir tik dažādas. Atšķiras izmērs, forma, saturs, kvalitāte, pielietojums un, protams, cena.

Sākšu no viena gala. No ražotāja. Sen senos laikos, kad par tādām ciparkamerām neviens neko vēl nebija dzirdējis, dzīve bija pavisam vienkārša. Bija tikai divu tipu fotokameras – lielā piecinieka kameras un pārējās. Lielajā pieciniekā bija šādi ražotāji – Nikon, Canon, Pentax, Minolta un Olympus. Daudzmaz nopietnām vajadzībām, bija ieteicams izvēlēties kādu no tiem.

Gāja laiks un attīstījās tehnoloģijas, uzradās ciparkameras. Un tad tik sākās haoss. Ciparkameras šodien jau ražo praktiski visi sadzīves tehnikas ražotāji un šķiet arī katrs otrais ķīnietis. Taču lielais piecinieks joprojām ir tas pats. Un izvēloties ciparkameru, es ieteiktu turēties pie šī lielā piecinieka. Tās ir firmas ar senu jo senu vēsturi un tradīcijām, kas viennozīmīgi atsaucas uz kameru kvalitāti. Vēl šim pieciniekam es pieskaitītu klāt Fuji un Sony, savukārt visus pārējos es nežēlīgi lieku vienā kategorijā – tosteri (firmas, kas ražo sadzīves tehniku, piem. Samsung, Panasonic, Toshiba, HP). Šie tosteri mūs parasti cenšas pārķert ar zemāku cenu un vairāk funkcijām. Taču kāda jēga no zālespļāvēja kurš vāra kafiju, bet slikti pļauj zāli? Nekāda. Tātad, ieteikums numur viens – kameru izvelēties no šiem 5+2 ražotājiem.


Nākamais punkts – kameras tips. Ir dažāda tipa kameras – profesionālās, amatieru, visiem laika apstākļiem, stila/imidža un parastās/ikdienas kameras. Mēģināšu pastāstīt, kas ir kas. Pirmkārt jau profesionālās un amatieru (sauktas arī par pusprofesionālajām) kameras ir tā saucamās spoguļkameras – DSLR. Tām ir būtiski atšķirīgs darbības princips. Un cena. Profesionālās kameras maksā vairākus tūkstošus latu. Bet ja reiz tu nezini, kādu kameru izvēlēties, tad uz šīm noteikti nevajag skatīties, pat ja ir pietiekoši daudz naudas. Jo labs aparāts vēl negarantē labus rezultātus. Ar to ir jāprot apieties.

Savukārt par amatieru spoguļkamerām noteikti ir vērts aizdomāties visiem, kas ir spējīgi sagremot apmēram 800 latu augsto cenu. Šīs kameras ir zelta vidusceļš tiem kas grib ļoti labas kvalitātes bildes, bet negrib tērēt pārāk daudz naudas pārāk sarežģītajām profesionālajām kamerām.



Tomēr jābūt uzmanīgam, izvēloties spoguļkameras. Jo var izveidoties atkarība no labām bildēm un rasties vēlme eksperimentēt un attīstīties tālāk. Galvenokārt jau mainot dažādus objektīvus. Tur savukārt robežu nav. Viss sāksies ar pamatīgu zoom objektīvu, tad sagribēsies kārtīgu platleņķi, fisheye u.t.t. Katrs no tiem maksās sākot no 300 latiem un drīz vien hobijs izvērtīsies nelielā finansu krīzē. Tomēr mērķis attaisno līdzekļus un kārtīgi piestrādājot, bildes būs vienkārši kolosālas.

Nākamā kategorija ir tā saucamie „es arī gribu būt spoguļkamera”. Tie ir izmēros nedaudz mazāki aparāti, ar diezgan labu, taču ne maināmu, optiku. Daudziem tos gribas saukt par profesionālajām kamerām, bet nē, tās ne tuvu nav tādas. Tās, protams, nodrošina ļoti labus rezultātus, bet tomēr nav salīdzināmas ar spoguļkamerām. Man personīgi, šķiet, ka šīs kameras ir vis nejēdzīgākais variants ko izvēlēties. Jo – tās ir pārāk lielas, lai ikdienā nēsātu līdz; - tās ir gandrīz tikpat lielas kā spoguļkameras, tomēr nenodrošina tādu kvalitāti un iespējas (mainīt objektīvus); - tās maksā tikai nedaudz lētāk par spoguļkamerām, un ja reiz tērēt ap 600 latiem par tādu, tad prātīgāk tomēr būtu saņemties piemest klāt vēl tos 200 Ls un izvēlēties spoguļkameru.



Labākais pielietojums šīm kamerām ir ceļojumi. Tās nodrošina pietiekami labu bilžu kvalitāti un neliek pārāk domāt līdz, kā spoguļkameras.

Nākošā, ir pati populārākā kategorija, kompaktkameras. Tās parasti ir vidēji maza izmēra, apmēram tādas pašas, kā agrāk tik populārie „ziepju trauki”. Šīs kameras ir burtiski universālas. Pietiekoši mazas lai ikdienā nēsātu līdz somiņā vai turētu mašīnā, ļoti vienkāršas lietošanā un nodrošina apmierinošu bilžu kvalitāti. Lielākā daļa pircēju izvēlas tieši šīs kameras arī tāpēc, ka tās ir vislētākās (es šeit vispār nepieminēšu tos lētos draņķus, ko piedāvā dažādi katalogi un tv-šopi).

Kompaktkameras savukārt var iedalīt vēl sīkāk – „parastās”, mini kameras un stila/imidža kameras. Es pats esmu mini piekritējs, jo uzskatu, ka tās ir visoptimālākās. Kāpēc? Jo tās nodrošina tādu pašu bilžu kvalitāti, kā ne-tik-mini kameras, bet ir tik mazas lai tās varētu nēsāt līdz burtiski visur. Somiņā, krekla kabatā, bikšu kabatā (uzmanīgi apsēžoties!) vai vienkārši pakārt kaklā.



Diemžēl mini kameru nav pārāk daudz, tāpēc izvēlēties nebūs pārāk grūti. Jeb tieši otrādi?

Par imidža kamerām jau viss ir skaidrs no nosaukuma – tās ir stilam. Tās galvenokārt ir stilīgs aksesuārs, kas pie reizes arī prot fotografēt. Par šīm nu nevajadzētu domāt, kā par vienīgo fotokameru. Tādu nieciņu var izvēlēties (ja naudiņa nespiež) lai paņemtu līdz uz balli.



Tātad, „parastās kompaktkameras” ir tās, pie kurām droši vien, lielākā daļa apstāsies savā izvēlē. Pirmā, ko jums veikalā rādīs pārdevējs, ir kamera ar vislielāko pikseļu skaitu. Pieci, seši un pat septiņi megapikseļi – „jums noteikti jāņem tieši šī, jo tā ir vislabākā”. Neklausieties viņā, tās ir muļķības (par to, kas, kā un kāpēc nosaka bildes kvalitāti digitālajām fotokamerām, rakstīju iepriekš un iesaku izlasīt visiem, kas to vēl nav izdarījuši).



Es iesaku, pievērst uzmanību pirmkārt baterijām. Lētākajās kamerās parasti ir AA tipa baterijas. Lai arī tas it kā ir universālākais variants, jo baterijas var nopirkt visur, tas patiesībā ir visnejēdzīgākais kas var būt. Jo šīs baterijas spēj nodrošināt kameras darbību ļoti, ļoti nelielam bilžu skaitam. Ja dosieties kādā ceļojumā, tad droši varat ņemt līdz veselu somu ar baterijām…
Tādēļ – viennozīmīgi aizmirstiet par šīm kamerām. Jā, tās ir lētākas, un kameras ar normālu lādējamu akumulatoru maksās par 20-40% dārgāk, taču tas ir tā vērts. Pat lādējamās AA baterijas nepadarīs dzīvi vieglāku, jo tās vienkārši netur tādu slodzi. Tātad izlemts – ejiet garām kamerām, kurām nav speciāli akumulatori!



Nākamais solis, kam reti kurš pievērš uzmanību – atmiņas kartes. Jā, tās ir dažādas. Pēc formas, satura, nosaukuma un kas pats galvenais – cenas. Tie, kas īpaši neseko tam līdz, iespējams pat nenojauš, ka dažāda tipa atmiņas kartes var maksāt pat divreiz vairāk. Kuras tad ir kuras?
Lētākās ir SD, MMC un CF kartes. Tās izmanto Nikon, Canon, Pentax un Minolta. Dārgākās, kuras ir tieši divreiz dārgākas par šīm, ir – xD un Memory Stick. Tās izmanto Fuji, Olympus un Sony. Tas, ka šīs kartes ir dārgākas, nebūt nenozīmē, ka tās ir labākas. Tās vienkārši ir savādākas. Katrai firmai patīk izdomāt savu standartu un tad spītīgi pie tā turēties, lai cik dārgi tas izmaksātu.



Tātad, izvēloties ražotāju, varbūt tomēr ir vērts skatīties uz tiem, kas lieto lētākās kartes. Ir taču starpība, vai maksāt 55 Ls vai 95 Ls, par karti ar tieši tādu pašu ietilpību.

Runājot par karšu ietilpību. Es silti jo silti iesaku, izvēlēties karti ne mazāku par 512MB. Par daudz nebūs, ticiet droši. Paskaitīt var pavisam vienkārši – piemēram braucot ceļojumā uz piecām dienām. Katru dienu tiks izbildētas vidēji 70 bildes, kas ir apmēram 100 MB. Tātad, piecas dienas reiz 100 MB ir 500 MB. Bet ja kartē vairs vietas nav, tad jāsāk dzēst laukā bildes no pirmajām dienām. Bildes, protams, vajag šķirot un no tāda lēruma vajadzētu atstāt ne vairāk par 100 bildēm. Taču šķirot tās vajag jau uz datora, kad var kārtīgi apskatīties kas tad ir kas.

Pie atmiņas kartēm vēl var pieminēt MicroDrive, bet tos izmanto tikai lielās profesionālās kameras.

Kam vēl pievērst uzmanību izvēloties kameru?
- Optika. Kādas jums ir prasības no optikas, cik lielu zoomu jūs gribēsiet. Lielākajai daļai kameru ir 3x optiskais zooms, kas ikdienā ir pilnīgi pietiekoši. Taču ir aktīvisti, kas grib vairāk. Tiem būs jāskatās uz 10 vai vairāk kārtīgu zoomu. Šīs kameras automātiski ir nedaudz lielākas, tātad rēķinieties ar izmēru un svara pieaugumu.
Ja vien izvēlēsieties kādu no ieteiktajiem 5+2 ražotājiem, tad par optikas kvalitāti īpaši nevajadzētu satraukties.

- Ergonomika, lietošanas ērtums. Šim faktoram reti kurš pievērš uzmanību, taču tas ir ļoti būtisks. Jo, lai iegūtu vēlamos rezultātus, ar kameru būs jāpastrādā mazliet vairāk, kā vienkārši nospiest podziņu. Vajag paeksperimentēt ar uzstādījumiem, dažādiem režīmiem utt. Bet, ja lietošanas interfeiss būs neērts, neloģisks vai vienkārši pārāk lēns, zudīs jebkāda vēlme to lietot. Tas arī attiecas uz podziņām, to izvietojumu, formu un spiešanas izjūtu. Pārāk viegli, jeb pārāk smagi spiežamas podziņas radīs nepatiku. Tas viss varbūt izklausās pārāk cimperlīgi un piekasīgi, tomēr atceraties, ka šīs podziņas būs vienīgā saikne ar kameru. Kamera pati neko nedarīs.

- Izskats. Nenovērtējiet par zemu kameras izskatu. Ja tā uzņems kolosālas bildes, būs ērti lietojama, bet izskatīsies pēc miksera, zudīs viss prieks par tās lietošanu. Piemēram, lai cik labas būtu Canon A85 un Nikon 5200, es nekad nespētu paņemt rokās tādu bezformīgu bluķi. Taču lai cik štruntīga būtu Sony T33, to tā vien gribēsies lieku reizi paņemt rokās.

- Papildfunkcijas. Daudzi uzķeras uz šī āķa, tāpēc iesaku piedomāt pie tā lai nepievērstu tām uzmanību. Fotografēt, gan istabā, gan klajā laukā, gan saulē, gan tumsā prot visas kameras. Un ar to arī pietiek. Nu sakiet godīgi, kam jums vajadzīga iespēja taisīt trīsdimensiju bildes, kuru skatīšanai ir vajadzīgas speciālas brilles? Nekam. Ja gribat tā nopietni eksperimentēt ar fotogrāfiju, tad būs vien jāmeklē nopietna spoguļkamera un mazliet jāpamācās, nevis jākrāmējas ar muļķībām.



Nu tā, cerams, kārtīgi sajaucu jums galvu:)
Vēl viens ieteikums pērkot ciparkameru – nesasteigt. Parasti ir tā, ka kāds konkrēts modelis ļoti iepatīkas un gribas uzreiz skriet tam pakaļ. Bet vajadzētu vispirms pameklēt informāciju par to. Aizmirstiet par pārdevēja konsultāciju veikalos. Lielākoties viņi paši pirmo reizi redz tos aparātus un samuldēs jums tādas blēņas, ka vai nu. Vislabāk ir aptaujāt draugus un paziņas, kam jau ir kamera. Viņi, protams, centīsies jūs pārliecināt izvelēties tieši tādu pašu kameru kāda ir viņiem. Bet nesteidzieties ar lēmumu. Palūdziet kameru uz kādu laiciņu. Paspēlējieties ar to. Cik ērti ir uzņemt bildes, mainīt režīmus, pieslēgt datoram, skaties bildes televizorā utt. Tikai reāli pastrādājot ar kameru var saprast kāda tā ir. Tā jūs ātri vien sapratīsiet, kas jums patīk un kas nē. Salīdzinot vairākus aparātus, jūs jau zināsiet ar ko atšķiras dažādas firmas ražojumi. Kādas ir raksturīgākās iezīmes.

Nākamais solis kameras izzināšanā būtu informācijas meklēšana internetā. Labākie, brīvi pieejamie kameru apskati ir pieejami Dprieview weblapā. Tāpat prasiet padomu interneta forumos, tikai izvairieties no atbildēm, kas satur tādas frāzes kā „Canon rullz” vai „Sony iz da best”.

Priecīgu bildēšanu! ;)



Šeit vēl piedāvāju dažas interesantākās šobrīd pieejamās kameras. Tikai nedomājiet, ka šīs ir tās labākās! Vienkārši šīm ir kāda raksturīga īpašība, kas nepiemīt citām.


Minolta Dimage Z3 – savdabīga, bet diezgan glīta kamera ar ļoti lielu 12x zoomu. Darbojas diemžēl ar AA baterijām


Pentax Optio S – šīs sērijas minikamerām ir unikālais salokāmais objektīvs, kas nodrošina kamerai satriecoši mazus izmērus – tās ir mazākas par kredītkarti!


Olympus Mju Mini – galvenokārt izceļas ar dizainu un spilgtajām krāsām. Vienkāršs, mazs, bet diemžēl izmanto dārgās xD atmiņas kartes.


Pentax Optio WP – pilnībā ūdens droša kamera. Varēsiet ar to bildēt zem ūdens, mest smiltīs un darīt citādas negausības.



P.S. Iesaku pirkt fotokameras kādā no internetveikaliem (piem. Xnet.lv), jo tie piedāvā vismaz par 10% zemāku cenu, kā parastajos veikalos un nodrošina tādu pašu garantiju. Apskatiet kameras veikalā, bet pasūtiet internetā. Vienkārši ietaupīsiet naudu.

  
 
 Iepriekšējais →


.


Sludinājumi →Pievieno savu →
Pārdod
Pilsētas velo Gazelle Orange

235.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 3a

135.00 EUR
Pārdod
Bērnu velo, 20

75.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 7a

395.00 EUR
Pārdod
Sieviešu velo, 3 ātrumi

265.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 7 Pro

499.00 EUR
Pārdod
Samsung Galaxy S23 5G

425.00 EUR
Pārdod
Klasisks velo, 28

255.00 EUR
Pārdod
Samsung Galaxy S10e black

209.00 EUR
↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv
Mastodon
Realizācija Tup un Turies