Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Kārlis

Tests: putekļsūcējs-robots iRobot Roomba 770

Testi, Tehnika, Video

Tests: putekļsūcējs-robots iRobot Roomba 770

iRobot "grīdas uzkopšanas roboti" putekļus sūc un slauka jau desmit gadus, no kuriem vismaz piecus, tie ir pieejami arī mūsu pusē. Manas grīdas jau pāris gadus slauka Roomba 560, kura niķus un stiķus es zinu no galvas, tāpēc jauno modeli sagaidīju atplestām rokām.

Roomba 770 ir pilnīgi jauns modelis, kas ticis ne tikai pie tehniskiem, bet arī vizuāliem uzlabojumiem. Robota korpuss ir apjozts ar spīdīgu plastmasu, ieguvis gumijotus "bamperus" un, diemžēl, nav izbēdzis no zilo lampiņu modes, kas tagad izgaismo vadības pogas. Pašas pogas arī pārkārtotas - vecajam modelim galvenās pogas ir izvietotas apļveidā, jaunajam tās saliktas vienā rindā. Man personīgi labāk patika vecais izkārtojums, jo tas piešķir robotam izteiktāku stilu. Bet nu izskats ir gaumes lieta.

No eksterjera elementiem mainījies ir arī robota rokturis - tagad tas ir satverams no augšas nevis apakšas, kā tas bija iepriekšējiem modeļiem. Teorētiski, tā ir ērtāk pacelt robotu no grīdas, taču tiem, kas pieraduši pie vecā modeļa, regulāri gadīsies "iegrābties" nepareizi.

Tehniski Roomba 770 ir tikusi pie vairākiem jauninājumiem, kas uzlabo tā darbību. Klāt nākuši divi infrasarkanie sensori robota aizmugurē, kas ļauj tam drošāk braukt atmuguriski. Iepriekšējie modeļi atpakaļ praktiski nebrauca, jo bez sensoriem tas nav droši (atcerieties robotikas likumus?). Jauns ir arī birstu bloks, kas ne tikai labāk aizsargā mehānismu no netīrumu iekļūšanas tajā, bet aprīkots ar papildus optisko un akustisko netīrumu sensoru - Roomba 770 tagad spēj netīrumus ne tikai saklausīt, bet arī saredzēt, tāpēc ir uzlabojusies īpaši netīru vietu uzkopšana.


Pēdējais pamanāmais jaunums ir miskaste. Tā ir kļuvusi ietilpīgāka, vieglāk iztīrāma un ir aprīkota ar HEPA filtriem, kas aiztur pat vissīkākās putekļu daļiņas. Miskastei ir arī izmainīta noņemšanas poga, kas samazina nejaušas atvēršanas risku. Diemžēl šis jaunais risinājums ir krietni neērtāks un miskastes noņemšana no robota nav tik elegants process kā iepriekš.

Kas ir mainījies robota uzvedībā? Daudz kas. Tiesa, vērojot robotu izmaiņas uzvedībā pamanīt ir grūti. Vienīgais gadījums, ka vecā un jaunā robota uzvedība atšķiras ir īpaši netīra laukuma uzkopšana. Ja vecais robots sajutis netīrumus pārvietojās spirālveidīgi pa apli, tad jaunais brauc šurpu-turpu zvaigznes formā. Šis ir viens gadījums, kur noder jaunie atpakaļgaitas sensori.

Tāpat šie sensori palīdz robotam izkļūt no "šaurās bezizejas", tādējādi samazinot iesprūšanas risku. Ja 560. modelis reizēm iesprūst kādā stūrī aiz krēsla, jo "baidās" braukt atmuguriski, tad 770. droši spersies atpakaļ līdz izkļūs brīvībā. Testa periodā tā arī negadījās reize, kad jaunais robots būtu kur iesprūdis. Tiesa, bija reizes, kad tas nebija spējis atrast savu "māju" un bezpalīdzīgi sašļucis gaidīja palīgus kaut kur istabas vidū. Protams, arī citiem modeļiem mēdz gadīties tāpat.

Jaunais birstu bloks labāk pasargā mehānismu no matu (galvenokārt kaķa spalvu mūsu gadījumā) iekļūšanu mehānismā. Tomēr pilnībā pasargāts tas nav, tāpēc ja mājās ir pūkains dzīvnieks, vajadzēs tomēr regulāri tīrīt arī birstu galus. Ja dzīvnieka nav, tad var paļauties uz jauno pilnas miskastes sensoru un robotu tīrīt tikai tad, kad tas pats uzprasās.

Bet nu par pašu galveno - vai Roomba 770 grīdu uzkopj labāk par iepriekšējiem modeļiem? Īsā atbilde - jā. Garā atbilde - to ir visai grūti novērtēt neveicot nopietnus monitorētus testus. Nekādu dramatisku izmaiņu nav, kaut vai tāpēc, ka arī 500. sērijas robots uzkopj ļoti labi. Tomēr ir sajūta, ka 770. vienā reisā nosedz lielāku laukumu un ielien stūros kurus vecais modelis apmeklē retāk. Laika ziņā abi roboti strādā apmēram vienlīdz ilgi, protams, viss ir atkarīgs no uzkopjamās platības un telpas konfigurācijas. Viens citā vietā nolikts ķeblis var pamatīgi sarežģīt - vai gluži pretēji atvieglot - uzkopšanu. Paša robota tīrīšana ir nepieciešama retāk, turklāt tas pats paziņos kad miskaste ir pilna. Te gan uzreiz jāatgādina, ka ja mājās ir spalvainais mošķis (suns vai kaķis) robota birstes būs jātīra vismaz katru otro dienu.

Robota programmēšana (uzkopšanas laika iestatīšana) ir tikpat vienkārša kā agrāk, taču tās rindā saliktās pogas var samulsināt, īpaši tos, kas pieraduši pie iepriekšējā modeļa. Tagad visas pogas atrodas vienā rindā un ātri uzmetot acis nav viegli atšķirt Dock, Clock un Spot (un Schedule).

Spriedums? Roomba 770 ir ievērojami uzlabots robots, kas ar grīdas uzkopšanu tiek galā arvien labāk. Jaunais aprīkojums un uzvedības algoritms ļauj tam sasniegt labākus tīrības rādītājus vienā uzkopšanas reizē. Patiecoties jaunajam birstu blokam un miskastes indikatoram, robotam uzmanību var pievērst arvien retāk. Atliek vien tam ieplānot uzkopšanu darba laikā un katru dienu mājās sagaidīs tīras grīdas un stūrī klusējošs robots.

Ja jums jau ir kāds 500. sērijas robots, tad apgreidoties nav vajadzības. Lielu atšķirību būs grūti novērot, ja vien nedzīvojat īpaši nekoptā mājā. Taču ja robota vēl nav, tad Roobma 770 noteikti ir apskates vērts. Tiesa, ir viens bet - cena. Jaunā 700. sērijas Roomba ir krietni dārgāka par 500. sērijas modeļiem - apmēram 370 Ls pret 290. Robots viennozīmīgi ir labāks un efektīvāks, taču grūti atbildēt, vai šī starpība ir tik daudz latu vērta.

+ jauns, moderns dizains (skat. mīnusus)
+ papildus atpakaļgaitas sensori ļauj robotam justies drošāk
+ ietilpīgāka, vieglāk tīrāma miskaste ar HEPA filtriem (skat. mīnusus)
+ jauns, izturīgāks birstu bloks
+ uzlabots uzvedības algoritms efektīvākai uzkopšanai

- jaunais dizains var mulsināt (ačgārnais rokturis, sarindotās pogas)
- jauno miskasti ir grūtāk noņemt
- krietni augstāka cena

Paldies iRobot!


Pāris video no profesionāliem robotu testētājiem: salīdzinājums, cik daudz no speciāli izbērtiem netīrumiem robots spēj savākt viena reizē:

iRobot Roomba 770 - 97%iRobot Roomba 531 - 90%Samsung Navibot - 57% (izmanto principiāli atšķirīgu uzvedības algoritmu)


  
 
 Iepriekšējais →


.


↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv

Realizācija Tup un Turies