Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Edgars

Tests: Amazon Kindle 6"

Htech, Testi

Tests: Amazon Kindle 6"Lasiet grāmatas. Es zinu, ka mūsdienās ir grūti pievērsties grāmatai, kad apkārt ir kaudzēm ātri, vienkārši un, galvenais, lēti pieejama lasāmā datorā un internetā. Tomēr lielākā tiesa no šīs garīgās barības ir slikta lasāmviela, fāstfūds dvēselei, kas ļauj aizpildīt tukšo vietu, tomēr sniedz maz vērtīgā. Varbūt skan mazliet salkani, bet mani pārsteidz, cik daudz paziņu, kolēģu un draugu pēdējo grāmatu izlasījuši pirms vairākiem gadiem. Es pats katru dienu cenšos atrast vismaz dažas minūtes laika kādas grāmatas - kaut vai reiz jau lasītas - pašķirstīšanai, jo lasu jau no bērnības un zinu, ka grāmatās ir daudz vērtīga.

Tomēr - ko iesākt, kad daudz kārotas lasāmvielas ir elektroniskā formātā? Datorā lasīt nav ērti, to dīvānā līdzi neņemsi, tas ir kaitīgi acīm un tā tālāk. Drukāt - ķēpa. Tādēļ ar sajūsmu uzņēmu elektronisko grāmatu lasāmierīču parādīšanos pārdošanā, tomēr tikai nesen tās kļuva tik lētas, lai atbilstu manai izpratnei par ieguldījuma atbilstību ieguvumiem. Kad rudenī tika izziņots jaunais Kindle laidiens, kļuva skaidrs - beidzot man būs savs laseklītis, tikai viena problēma - kamēr tādu atsūta līdz manām namdurvīm, pievilcīgā 79$ cena pārvēršas par tikpat latiem. Arī jau it kā nav pasaules gals, tomēr lētāk un patīkamāk, ja ir iespēja dabūt preci no ASV “caur sētas durvīm”. Tāda iespēja radās un re, jau teju mēnesi esmu Kindle īpašnieks un nu varu padalīties iespaidos.


Īpatnējā modernā tehnoloģija - e-tinte

Vispirms gribas atgādināt, kas tad īsti ir elektronisko grāmatu lasītājs. Esmu dzirdējis gana daudz neizpratnes pilnus jautājumus, kam vajadzīgs lasītājs, jo cilvēki spēj lasīt un lasa grāmatas datoros, planšetdatoros un pat telefonos. Būtiskā atšķirība starp elektronisko grāmatu lasāmo un datoru vai telefonu ir ekrāns: īstas lasāmierīces gadījumā tas ir specifisks elektroniskās tintes displejs, kas neizstaro gaismu un nepatērē enerģiju attēla rādīšanai. Elektroniskās tintes ekrāns lasīšanas procesā ir pielīdzināms papīram, tātad daudz patīkamāks un drošāks acīm, vienīgais mīnuss - šādam ekrānam nepieciešams ārējs apgaismojuma avots. Kaut vai naktslampiņa.

Ja kāds nav redzējis e-tintes ierīci, tad varu pavēstīt, ka tā izskatās pēc kaut kā ļoti arhaiska. Tādu neviennozīmīgu iespaidu rada ekrāns, kurš ir melnbalts un kurā bilde mainās lēni, ja salīdzina ar modernajiem LCD paneļiem. Protams, lapas pāršķiršana elektroniskā grāmatā prasa mazāk nekā sekundi, tomēr par video atskaņošanu nav ko domāt. Krāsas? Aizmirstiet. Krāsaini e-tintes ekrāni joprojām ir eksotika.

Amazon Kindle - no cirvīša līdz iPad nogalinātājam

Tātad Kindle. Amazon radītais rīks, kurš šodien jau nozīmē veselu grupu produktu, sākot no pavisam lēta e-grāmatu lasītāja, kurš brīvajā laikā rāda reklāmas, līdz planšetdatoram, kuru daži uzskata par iPad popularitātes apdraudētāju. Manām vajadzībām atbilstošs izrādījās lētākais šīs līnijas eksemplārs, tātad tas, kurš rāda reklāmas - tomēr tas netraucē, jo reklāma redzama tikai kā ekrānsaudzētājs un izvēlņu apakšgalā. Tādu sauc par Kindle With Special Offers, tas ir, ar īpašajiem piedāvājumiem. Īpašie piedāvājumi gan pie mums nav pieejami, bet ko nu par to.

Kindle ir šausmīgi vienkāršs aparāts. Pēc darbošanās ar izskatā līdzīgajiem planšetdatoriem, kuri principā dara visu (bet, ja kaut ko nedara, tad var nokačāt aplikāciju), Kindle šķiet absurdi vienkāršs. Kā cirvītis. Tā primārā un vienīgā funkcija - cirst, tas ir, rādīt elektroniskās grāmatas. Atbalstīto formātu saraksts nav garš - Kindle iedzimtais AZW, TXT, PDF, neaizsargāts MOBI, PRC. HTML, DOC, DOCX un populārāko attēlu formātu atbalsts tiek nodrošināts caur e-pastu - jā, Kindle var reģistrēt Amazon mājas lapā un iegūt e-pasta adresi, uz kuru nosūtītais saturs nonāk jūsu elektronsko grāmatu lasītājā (caur bezvadu tīmekļa pieslēgumu). Šis bezmaksas pakalpojums arī nodrošina automātisku satura konvertēšanu, bet, ja tas neizdodas, tad atbilstošs paziņojums tiek nosūtīts uz jūsu e-pastu. Vienkārši.

Praktiskās lietošanas piezīmes

Kindle fiziskais dizains ir vienkāršs, pat minimālistisks, taču korpusa kvalitāte ir lieliska un atgādina HTC viedtālruņu kvalitatīvo konstrukciju. Pārsteigums ir ierīces izmērs - iepriekšējās paaudzes Kindle bija lielāki un smagāki, tiesa, tiem zem ekrāna bija iebūvēta arī pilna QWERTY tastatūra. Šeit tās nav un, ja nepieciešams ierakstīt WiFi paroli vai kaut ko sameklēt grāmatā, nākas ar virzienpogas palīdzību izvēlēties vajadzīgos burtus ekrānā attēlotā tastūrā. Jocīgi un neērti, tomēr vajadzība kaut ko rakstīt šeit nerodas bieži.

Kindle 6 collu ekrāns ir, baidos atkārtoties, - lielisks. Savai kategorijai un pielietojumam, protams. Sevišķi pārsteidzoši tas izskatās saules gaismā - apstākļos, kuros jebkurš dārgais AMOLEDS liks vēlēties lēnu un sāpīgu tā izgudrotāja nāvi, elektroniskās tintes ekrāna kontrasts ir lielisks un lasīšana nesagādā ne mazākās grūtības. Tas noteikti ir arī galvenais iemesls, kādēļ šādas lasāmierīces eksistē.

Kindle pret tradicionālo grāmatu: par šo tēmu tiek lauzti šķēpi. Daudzi apgalvo, ka viņi nekad nevarēs iztikt bez papīra sajūtas, lappuses pāršķiršanas skaņas un papīra grāmatas aromāta. Mani dīvainā kārtā tamlīdzīgas pārdomas nenomoka; varbūt tāpēc, ka Kindle dēļ netaisos sviest ārā sava grāmatplaukta saturu? Būtībā lietošanas ziņā Kindle ir pat labāks par parasto grāmatu, kamēr runa ir par teksta lasīšanu: Kindle ir kompakts un vienkārši lietojams, lappusi ar to var pāršķirt ātrāk un vienkāršāk, turklāt var viegli paņemt līdzi veselu lērumu grāmatu. Vienīgais aspekts, kurā tradicionālā grāmata pārspēj Kindle, ir tipogrāfijas piedāvātās iespējas - Kindle īsti nespēs attēlot komplicēta salikuma lappuses un augsti detalizētas shēmas un diagrammas, jo ekrāns tomēr ir mazs un ar ierobežotu 800x600 pikseļu izšķirtspēju. Spilgts piemērs ir PDF faili, kuri, kā zināms, formatēti konkrētam lappuses izmēram; Kindle tos spēj attēlot, taču pilna lappuse ekrānā nav īsti lasāma, bet zūmošana un bīdīšana realizēta visai neelastīgi un reti kurš PDF fails būs kvalitatīvi lasāms ar Kindle. Teksts ir tas, kam paredzēts šis lasāmrīks, un attēli šeit var kalpot tikai kā aptuvenas ilustrācijas, kuras, starp citu, melnbaltas tomēr izskatās pārsteidzoši labi.

Ar vienu uzlādi Kindle spēj darboties aptuveni mēnesi. Varbūt vairāk, varbūt - mazāk, atkarībā no tā, cik daudz lasīsiet, tas ir, spaidīsiet pogas un pāršķirsiet lappuses. Ar ieslēgtu WiFi gan Kindle darbības laiks ar vienu uzlādi ievērojami samazinās, tāpēc WiFi ir jāpieskata un jāizslēdz, kad tas nav nepieciešams.

Kur dabūt lasāmvielu?

Ko darīt, ja laika gaitā, gaidot maģisko e-lasītāju, datorā jau ir sakrājušās elektroniskās grāmatas? O, varianti ir dažādi - tās var iekopēt Kindle caur USB, var iesūtīt caur e-pastu. Neatbilst formāts? Arī to var risināt: pasaulē ir daudz programmu, kas prot konvertēt elektroniskās grāmatas. Populārākā laikam būs bezmaksas Calibre, kura varbūt nav pati ātrākā vai ērtākā, tomēr droši saucama par apmierinošu un atbalsta lērumu dažādu elektroniskā satura formātu.

Ja viss sakrātais ir jau īzlasīts - jūsu rīcībā pogas spiediena attālumā ir viss lielais Amazon grāmatveikals, kurš nu jau labu laiciņu elektroniskās grāmatas pārdod lielākā apjomā nekā drukātās. Tomēr, ja arī negribas akurāt maksāt, tīmeklī ir lērums legāli pieejamu bezmaksas grāmatu. Kaut vai tajā pašā Gutenberg.org, kur atradīsiet lērumu vērtīgas klasikas.

Apbēdina latviešu valodā publicētu grāmatu un periodikas pieejamība. Vecās grāmatas pieejamas tikai puslegālā (?) veidā kādā blogā, kur entuziasti izvietojuši vairākus simtus grāmatu latviski ar viduvējā kvalitātē ieskenētu un formatētu tekstu. Žurnāli un avīzes pārlieku neaizraujas ar Kindle atbalstu, savukārt nedaudzās elektroniskas latviešu grāmatas izdodošās izdevniecības izbīlī no ļaunajiem kopētājiem svīst aukstus sviedrus un izdod ar Adobe DRM* aizsargātas e-grāmatas, kuras diemžēl bez hakerēšanas nav lasāmas Kindle. Ja akurāt gribas lasīt latviski, var tomēr doties uz tematiski interesējošām lapām un blogiem un izmantot īpašus pārlūkprogrammas spraudņus, ļaujošus ekrānā redzamo saturu nekavējoties nosūtīt uz Kindle. Personīgi man vislabāk patīk Readability - ja dienas gaitā ieraugu kaut ko lasīšanas vērtu, pārlūkprogrammā noklikšķinu uz īpašās podziņas “Read later”, bet vakarā mājās pēc pieslēgšanās WiFi mans Kindle glītā apkopojumā saņem pa dienu izvēlēto saturu. Traki ērti un patīkami.

Tīmeklis ir, tīmekļa nav

Šis ir tā sauktais informācijas laikmets. Lielākoties lasīšana nozīmē ne tikai informācijas patērēšanu, bet arī dalīšanos - ietvītot par interesantu rakstu, pārsūtīt draugam saiti uz video un tā tālāk. Protams, nav tik ierasts dalīties ar interesantiem citātiem grāmatā, taču, tikko kā sāku sūtīt uz Kindle blogu ierakstus un portālu rakstus, sastapos ar neparedzētu šķērsli - Kindle nedod iespēju ātri un ērti dalīties ar saturu. Kaut arī šis rīks ir savienojams ar tīmekli (ir pat eksperimentāls tīmekļa lapu pārlūks), tomēr tas pamatā paredzēts satura patērēšanai bezsaistē. Vai tas ir pluss vai mīnuss? Es teiktu, ka drīzāk pluss, jo savienojums ar internetu nes līdzi paziņojumus par jauniem e-pastiem, čatu, tviteri un visu citu, kas patiesībā traucē koncentrēties. Un ko tu vari izlasīt un saprast, ja nevari koncentrēties? Neko.

Kas spēs novērtēt Kindle?

Kindle elektronisko grāmatu lasītājs ar elektroniskās tintes ekrānu ir savdabīgs verķis. Ideāli piemērots lasīšanai un spējīgs piegādāt jums praktiski jebkādu elektronisku tekstu, tas tomēr radīts lietošanai ārpus mūsdienu galvenā informācijas avota - interneta. Ja jūs spējat pamest datoru un novērtēt iespēju ērti un efektīvi pievērsties lasīšanai, tad Kindle jums patiks. Turpretī, ja lasāt maz vai lasīšana jums nav iedomājama bez iespējas nekavējoties publicēt citātus un saites, pie tam paralēli sekojot līdzi čatam, e-pastam un feisbukam, tad Kindle jūs diez vai iepriecinās.

Kindle ir ievērojams ar savu zemo cenu, kuras atmaksāšanās noteikti aprēķināta, cerot uz Kindle īpašnieka iepirkšanos Amazon lielveikalā. Tomēr Amazon pakalpojums netiek uzspiests un lasāmvielas iegūšanas iespējas ir daudzveidīgas. Esmu gatavs parakstīties zem banālās frāzes - šis verķis ir katra izdotā lata vērts.

+ foršs elektroniskās tintes ekrāns
+ ļoti kvalitatīvs korpuss, lieliska ergonomika
+ kompakts un viegls
+ ilga darbība ar vienu uzlādi (vismaz 3 nedēļas)
+ plašas iespējas nogādāt lasāmvielu Kindlē
+ iebūvēta angļu valodas skaidrojošā vārdnīca

- nav Adobe DRM atbalsta
- jāseko WiFi statusam, jo ieslēgts WiFi būtiski samazina darbības laiku ar vienu uzlādi
- bēdīgas PDF failu pārlūkošanas iespējas

* Ar Adobe DRM šeit domāts Adobe Digital Editions programmatūrā realizētais Digital Rights Management (DRM, digitālā materiāla autortiesību pārvaldība)































  
 
 Iepriekšējais →


.


Sludinājumi →Pievieno savu →
Pārdod
Pilsētas velo Gazelle Orange

235.00 EUR
Pārdod
Sieviešu velo, 3 ātrumi

265.00 EUR
Pārdod
Samsung Galaxy S10e black

209.00 EUR
Pārdod
Klasisks velo, 28

255.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 7 Pro

499.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 7a

395.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 3a

135.00 EUR
Pārdod
Samsung Galaxy S23 5G

425.00 EUR
Pārdod
Bērnu velo, 20

75.00 EUR
↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv
Mastodon
Realizācija Tup un Turies