Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Kārlis

Tests: Nokia N9

Mobilie, Testi, Video

Tests: Nokia N9Aizmirstiet iPhone, aizmirstiet Galaxy, aizmirstiet Sensation. Šis ir gada nozīmīgākais telefons! Iepriekš pieminētie ir tikai esošā modeļu klāsta un kompānijas attīstības politikas turpinājums, savukārt uz N9 pleciem gulst daudz smagāka nasta - atgriezt pēdējos gados, un jo īpaši pēdējos mēnešos, zudušo interesi par Nokia viedtālruņiem. Vai Nokia N9 tas ir izdevies? Jā. Un nē.

N9 citu telefonu vidū izceļas ar divām būtiskākajām īpašībām. Pirmā - ko neizbēgami pamanīs visi šī telefona lietotāji, ir vadības pogu neesamība. Visa telefona vadība notiek tikai un vienīgi ar skārienjutīgā ekrāna palīdzību, kurš piedāvā līdz šim viedtālruņos neredzētus žestus programmu pārslēgšanai un aizvēršanai. Vienīgi skaļuma regulēšanai un telefona bloķēšanai ir izmantotas fiziskas podziņas N9 sānos.

Otra lieta, ko pamanīs visi, bet tā īsti novērtēs tikai īpaši rūdīti dator-telefon-speciālisti, ir N9 operētājsistēma MeeGo. Šī, uz Linux bāzes veidotā OS ir ilgi "staipīta un mīcīta" gan Nokia, gan sadarbības partneru (Intel, u.c.) laboratorijās. Ierīces ar MeeGo priekšgājēju Maemo Nokia piedāvā jau vairākus gadus. Viens no tiem ir īpaši "gīku" vidū populārais viedtālrunis N900 un krietni pirms iPad aizsāktās planšetdatoru ēras izlaistā Nokia 770 "interneta tablete". Abi šie produkti gan nebaudīja lielu popularitāti, galvenokārt tādēļ, ka Maemo OS nebija īpaši "lietotājam draudzīga". Šo klupšanas akmeni veiksmīgi ir pārvarējis MeeGo, piedāvājot teju iPhone saskarnes cienīgu "fifīgumu" un, iespējams, pat pārāku lietošanas ērtumu.




N9 saskarne sastāv no trīs secīgi izkārtotiem virtuālajiem ekrāniem. Centrā ir atrodams galvenais "desktops", kurā ir saīsnes uz visām tālrunī pieejamajām aplikācijām un funkcijām. Šeit ir gan zvanīšanas aplikācija (jā, šī telefona pamatfunkcija mūsdienās ir denominēta par vienu no aplikācijām), gan saziņas, gan interneta, gan fotokameras, gan uzstādījumu aplikācijas, gan visas pārējās, ko vien lietotājs vēlas. Ikonas ir izkārtotas rindā pa četrām un to saraksts "bezgalīgi" aug uz leju. Tiem, kas mīl telefonā lietot simtiem aplikāciju, vajadzēs ietrenēties ritināšanā, kas, par laimi, šeit notiek ļoti raiti, bez aizķeršanās un vēlamā ātrumā.

Pa labi no šīs aplikāciju vides atrodas atvērto programmu un logu saraksts. Šeit nonāk visas atvērtās aplikācijas un uz šejieni jādodas, lai ātri pārslēgtos no vienas uz citu. Ekrānā vienlaicīgi redzami četri atvērto aplikāciju logi, taču saraksts, tāpat kā galvenajā logā, ir ritināms uz leju. N9 spējot vienlaicīgi darbināt pat 100 aplikācijas, taču diez vai pat rūdītākie "gīki" spēs izmantot šo iespēju.

Trešais virtuālais logs atrodas pa kreisi no galvenā un tajā tiek apkopoti visi aktuālie ziņojumi. Laika ziņas (kas vienmēr rādīs aktuālo informāciju vadoties pēc tālruņa atrašanās vietas), neatbildēto zvanu saraksts, neizlasīto īsziņu un epastu saraksts, kā arī Twitter un Facebook jaunumi. Lai ko darītu lietotājs, atverot šo ziņojumu logu, vienmēr būs pieejama aktuālākā informācija.



Tātad N9 ir trīs virtuālie logi plus šobrīd atvērtā aplikācija. Kā tad visā šajā saimniecībā pārslēgties, ja telefonam nav pogu? Viss notiek ar ļoti asprātīgi izdomātu žestu palīdzību. Lai pārslēgtos starp ekrāniem, atliek vien pavilkt pirkstu no ekrāna vienas malas uz otru. Līdzīgi žesti jau tiek izmantoti skārienjutīgo ekrānu telefonos, piemēram, fotogrāfiju pāršķiršanai galerijā, taču šeit svarīgi ir žestu sākt no pašas ekrāna malas. Lai to būtu vieglāk izdarīt, N9 ekrāns ir mazliet izliekts - tieši tik, lai vienmēr būtu skaidrs, ka īkšķis ir sasniedzis vajadzīgo malu. Pavelkot pa labi vai pa kreisi var pārslēgties starp atvērto programmu un kādu no trīs uzdevumu logiem. Velkot no augšas uz leju var uzreiz aizvērt attiecīgo aplikāciju, savukārt pavelkot no apakšas izleks četras galveno uzdevumu ikonas - zvanīšana, īsziņas, fotokamera un interneta pārlūks. Tādējādi jebkurā brīdī - ar tad, ja ekrāns ir bloķēts, var piekļūt galvenajām funkcijām.

Visi šie žesti sākotnēji šķiet mulsinoši, taču pie tiem pierod ļoti ātri. Viena diena aktīvas lietošanas un jūs mēģināsiet pārslēgt programmas ar pārvilkšanas (Nokia to sauc par swipe) žestu savos "aifonos" un "galaksijos".

Kad telefona vadība ir apgūta, laiks saprast, ko tad tas īsti spēj un kas tam ir vēderā. Galvenie Nokia N9 tehniskie dati: 1GHz ARM-8 procesors, 1024MB operatīvā atmiņa, 16 (vai 64) GB atmiņa lietotāja datiem, 3.9 collu AMOLED ekrāns ar 854x480 pikseļu izšķirtspēju un Gorilla Glass stiklu, 1450mAh baterija, 8 MP fotokamera ar Carl Zeiss optiku un divām LED zibspuldzēm. Telefons sver 135 gramus, zvana režīmā tas spēj darboties 7.7 stundas. Kamera uzņem MPEG4 video ar 720p izšķirtspēju, savukārt priekšā esošā kamera ļauj veikt videozvanus.



N9 standarta instalācijā iekļautās aplikācijas ir mūsdienu "džentlmeņu komplekts", ar kuru pietiks lielai daļai telefona lietotāju. Protams ir kontakti (adrešu grāmata), interneta pārlūks, epasts, kamera, galerija, kalendārs, tviteris, Facebook, mūzikas atskaņotājs, kartes, navigācija, Nokia Store aplikāciju un mūzikas veikals, kalkulators, dokumenti (teksta dokumentu lasīšanai), RSS lasītājs, piezīmes, Skype, Youtube, Wifi hotspots (kas ļauj izmantot telefonu kā Wifi modemu, lai caur to internetam pieslēgtu datoru vai citus telefonus), un, protams, neiztrūkstošā Angry Birds spēlīte. Ar to gan pieejamo aplikāciju klāsts nebeidzas, jo Nokia Store ir pieejamas dažnedāžas aplikācijas. Tiesa, to skaits ir visai ierobežots un tas ne tuvu nav salīdzināms ar iPhone un Android simtiem tūkstošu lielo aplikāciju klāstu. Šis, iespējams, arī ir lielākais N9 mīnuss. Lai cik ērts lietošanā nebūtu pats aparāts, tā iespējas ir ierobežotas mazā aplikāciju klāsta dēļ.



Nedaudz par dažām iebūvētajām aplikācijām:
Interneta pārlūks
Šis ir milzu solis attīstībā un beidzot var teikt, ka Nokia interneta pārlūks ir vismaz tikpat labs kā citiem mūsdienu viedtālruņiem. Tas ir ātrs, viegli lietojams un pietiekoši gudrs, lai prastu pareizi pietuvināt tekstu tā, lai būtu ērti lasīt. Pārlūks, kā jau tas mūsdienās pieklājas, spēj parādīt HTML5 video. Tiek solīts, ka tas atbalstīs arī Flash, diemžēl testa telefonam tas vēl nav iespējots.

Epasts
Saskarne ir maksimāli novienkāršota un nedaudz līdzinās Android epasta aplikācijai. To ir viegli lietot gan izmantojot vienu, gan vairākus epasta kontus vienlaicīgi. Tiesa, tas nezināmu iemeslu dēļ nesaprotas ar Delfi epasta izejošo serveri, tādēļ nebija iespējams nosūtīt vēstules no @delfi.lv adreses. Taču tādi populāri epasta servisi kā Gmail strādā bez problēmām.

Twitter
Ļoti vienkāršs un ērti lasāms un rakstāms, taču vismaz pagaidām nepiedāvā iespēju pievienot attēlus. Daudzi "tviteristi" to uzskatīs par visai būtisku trūkumu.

Skype
Šī ir viennozīmīgi labākā viedtālruņu Skype aplikācija. Tā darbojas ātri un vienkārši un ir integrēta operētājsistēmā. Skype kontakti ir pieejami kopējā kontaktu sarakstā un vienmēr veicot zvanu var izvēlēties vai zvanīt uz mobilo tālruni vai Skype kontu. Viens mīnuss gan - nav pieejams videozvans.

Kartes un navigācija
Jau pāris gadus Nokia piedāvā bezmaksas kartes un navigāciju, kas lietojamas bezsaistes režīmā. Tā noteikti nav labākā navigācija, taču tā ir bezmaksas. Visiem un vienmēr. Grūti nenovērtēt šo argumentu.

Nokia N9 ir viens no retajiem telefoniem, kam ir iebūvēts NFC - near field communications. Tā ir tehnoloģija, kas ļauj ļoti vienkārši "iepazīstināt" telefonu ar citām ierīcēm, tās vienkārši noliekot ļoti tuvu blakus. Piemēram, lai pārsūtīt kādu failu izmantojot Bluetooth nebūs vairs jāmeklē sarakstā attiecīgā ierīce un jāievada drošības kods. Atliks vien abus telefonus salikt cieši kopā un ļaut NFC pašam saprast kas tālāk jādara. Taču ar to NFC iespējas nebeidzas - viņpus okeānam jau šobrīd tiek praksē ieviests "virtuālais maciņš", kas ļauj norēķināties par pirkumiem vienkārši pieliekot telefonu pie kases aparāta. NFC iespējas ir plašas un mēs vēl tikai piedzīvosim šīs tehnoloģijas "zvaigžņu stundu".

N9 ir lieliska ierīce un viennozīmīgi revolucionārs telefons Nokia klāstā. Diemžēl runājot par to nevar nepieminēt ēnas puses. Galvenā un satraucošākā ir telefona miglā tītā nākotne. Jau pirms N9 parādīšanās Nokia paziņoja, ka šis būs pirmais un pēdējais MeeGo telefons. Tas nozīmē, ka aplikāciju izstrādātāji nav īpaši ieinteresēti izstrādāt jaunas aplikācijas priekš N9. Protams, lielai daļai pietiek ar tām, kas jau ir iebūvētas, un tām, kas ir pieejamas Nokia Store, taču pie 350 000 aplikāciju lielas izvēles pieradušu iPhone vai Android lietotāju būs grūti pārvilināt ar tiem pāris tūkstošiem MeeGo aplikāciju, kas pieejamas N9.

Pēdējā laikā gan klīst baumas, ka Nokia izlaidīs vēl pāris MeeGo ierīces, taču kompānija neslēpj, ka galveno akcentu liks uz Windows Phone telefoniem, tāpēc N9 īpašniekam ir jāapzinās, ka viņš pārstāvēs visai šauru loku. Tas nozīmē, ka aplikāciju attīstība un pieejamais atbalsts būs visai ierobežots.

Vēl viens mīnuss, kas jāņem vērā Latvijas N9 kārotājiem, ir latviešu valodas atbalsta neesamība. Saskarni nāksies lietot angļu vai krievu valodā, tas pats attiecas uz rakstību. Tiesa, visai drīz Nokia Store vajadzētu parādīties aplikācijai ar latviešu burtu klaviatūru, lai īsziņas, epastus un visu pārējo varētu rakstīt pilnvērtīgā latviešu valodā.

Nokia N9 diezgan droši var izvēlēties tie, kas lieto kādu no iepriekšējiem Nokia skārienjutīgajiem telefoniem un kas nevēlas radikāli mainīt savu mobilo dzīvi, pārejot uz Android vai iPhone pasauli. Taču, kā jau iepriekš minēts, "droīdistiem" un "aifonistiem" MeeGo pasaulē būs daudz par šauru. Saņemties uz N9 noteikti var arī tie, kas vēl nav lietojuši skārienjutīgo ekrānu telefonus, jo, atšķirībā no tādiem brāķiem kā 5800 un N900, N9 ir patiesi pārdomāts un ērti lietojams. Tiesa, N9 nebūs visiem pa kabatai, jo tas ieņem vienu no augstākajiem plauktiem Nokia telefonu klāstā.

Atgriežoties pie sākumā uzdotā jautājum - vai N9 spēs atgriezt interesi par Nokia viedtālruņiem - atbildes joprojām ir divas. Jā, ja to aplūko kā atsevišķu ierīci. Tam ir kvalitatīvs viengabala korpuss, košs ekrāns ar kapacitatīvo tehnoloģiju, kas maksimāli precīzi sajūt pieskārienus, pietiekoši ātrs procesors, lieliska fotokamera, un ērti lietojama operētājsistēma. Tomēr ir arī otra atbilde - nē - jo MeeGo nākotne ir nolemta un tā nav rožaina.

Patika:
- monolītais korpusa dizains
- MeeGo lietošanas ērtums
- mūsdienu prasībām atbilstošs interneta pārlūks
- iestrādāts populārāko interneta servisu atbalsts
- fotokamera
- NFC

Nepatika:
- trausls un neērts USB pieslēgvietas vāciņš
- neskaidrā MeeGo nākotne
- mazs pieejamo aplikāciju skaits
- nav latviešu valodas saskarnes
- nesubsidētā cena tiek solīta pārāk augsta

Paldies Nokia!




























Ar N9 uzņemtas bildītes:











  
 
 Iepriekšējais →


.


Sludinājumi →Pievieno savu →
Pārdod
Samsung Galaxy S10e black

209.00 EUR
Pārdod
Pilsētas velo Gazelle Orange

235.00 EUR
Pārdod
Samsung Galaxy S23 5G

425.00 EUR
Pārdod
Klasisks velo, 28

255.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 7 Pro

499.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 7a

395.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 3a

135.00 EUR
Pārdod
Sieviešu velo, 3 ātrumi

265.00 EUR
↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv
Mastodon
Realizācija Tup un Turies