Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Kārlis

AKKA/LAA paziņojums par autortiesībām internetā

Dažādi, Softs
AKKA/LAA paziņojums par autortiesībām internetāLedus ir sakustējies piesēdētāju kungi! AKKA/LAA mums iesūtīja informāciju par notiekošo. Lūk kas un kā:

Labdien!
Tā kā pēdējā laikā ir radusies plaša ažiotāža ap autortiesībām internetā, esam sagatavojuši nelielu informatīvu materālu, kura ir apkopotas atbildes uz galvenajiem šajās dienās uzdotajiem jautājumiem. Domājam, ka gan Jums, gan Jūsu lapas apmeklētājiem kaut kas no šī varētu būt interesants un vērtīgs!

Autortiesības jāievēro arī internetā

Attīstoties modernajām tehnoloģijām, aizvien vairāk cilvēku dzīvēs ienāk arī internets, mainot cilvēku paradumus un paplašinot cilvēku iespējas - tai skaitā dažādu autordarbu lietošanā. Taču kopā ar jaunajām iespējām nāk arī jauni jautājumi - ko es drīkstu darīt internetā un kā man ir jārīkojas, lai internetā nekļūtu par likumpārkāpēju?
Pēc videomateriāla par autortiesībām internetā publicēšanas vairākos portālos, autoru biedrība AKKA/LAA ir saņēmusi ļoti daudz jautājumu par sižetā izskanējušo informāciju. Lai sniegtu sabiedrībai nepieciešamo informāciju, kā arī novērstu nepatiesas vai neprecīzas informācijas tālāku izplatīšanos, biedrība AKKA/LAA sagatavojusi izvērstu aprakstu par autortiesībām internetā.

Par autoru darbu izmantošanu

Likumdošana visā pasaulē nosaka, ka jebkuru autora darbu izmantot drīkst vienīgi tad, ja saņemta tiesību īpašnieka atļauja. Kas nozīmē, ka gadījumā, ja autora darba lietotājs nepiekrīt autoru noteiktajiem licences līguma nosacījumiem, tad autora darbu lietot ir aizliegts, jo nosacījumus autora darbu lietošanai var noteikt vienīgi autors pats vai viņa pilnvarots pārstāvis. Latvijā to reglamentē Autortiesību likuma 15.pants, 40.pants.
Mūziku interneta vietnēs drīkst izmantot, ievērojot nosacījumus, kurus izvirzījuši paši autori. Savā lapā var ievietot savu un kopā ar līdzautoriem radītu mūziku bez maksas. Ja lapā, kura nav komerciāla, ievieto fona mūziku, kuras skanējums nepārsniedz 10 minūtes, tad gadā jāmaksā Ls30,- Ja mūziku ievieto straumēšanas režīmā, tad par katriem 100 darbiem maksa ir Ls10,- mēnesī. Šādu tarifu savu darbu izmantošanai ir noteikuši un apstiprinājuši paši autori.

Par YouTube


Šobrīd Latvijas teritorijā portāls YouTube nav licencēts. Taču AKKA/LAA ir devusi atļauju Lielbritānijas autoru organizācijai PRS licencēt Latvijas autoru darbu izmantošanu YouTube portālā, sarunas notiek arī par Francijas teritoriju. Tas nozīmē, ka jau visdrīzākajā laikā arī Latvijas autori saņems atlīdzību par savu darbu publicēšanu portālā You Tube.

Par interneta vietņu īpašnieku atbildību, ievietojot saites uz citām vietnēm

Latvijas normatīvajos aktos šobrīd nav precīzi definēti konkrēti aspekti attiecībā uz interneta hipersaišu lietošanu. Taču saskaņā ar Autortiesību likuma 69.pantu tiesību īpašnieks pie noteiktiem apstākļiem ir tiesīgs vērsties arī pret starpnieku, nevis pašas mājas lapas īpašnieku. Pagaidām Latvijā tiek pielietota citu valstu prakse, kura nosaka, ka saites ievietotājs neatbild par to, kas atrodas konkrētajā vietnē, ja vien saite nenorāda uz vietni ar prettiesiski ievietotu saturu (kāds šobrīd ir YouTube) un saites īpašnieks iepriekš ir lūgts šo saiti dzēst no savas interneta vietnes. Runājot analoģijās - tas būtu kā informācijas izplatīšana, kur var saņemt zagtu mantu. Tāpēc arī AKKA/LAA, atklājot, ka kādā mājas lapā ir ievietota saite uz kādu autoru darbu nelicenzētā interneta vietnē, piemēram, You Tube, vispirms vēršas pie saites ievietotāja, informējot viņu par to un lūdzot izņemt šo saiti. Ja tas netiek izdarīts, tad AKKA/LAA vēršas pie lapas hostētāja ar lūgumu pārtraukt nelegālā materiāla izplatīšanu. Tas nozīmē, ka, pirms ievietot saiti uz kādu darbu, ir jāpārliecinās, vai avots ir saņēmis autoru atļauju darbu lietošanai. Vēl viens no iespējamajiem risinājumiem ir saņemt autortiesību organizācijas atļauju padarīt pieejamus savā mājaslapā jebkādus muzikālus darbus - un šādā gadījumā jau paša mājas lapas īpašnieka ziņā būs lemt, vai mūziku padarīt pieejamu, glabājot darbus uz sava servera vai izmantojot jebkāda veida saites.

Par AKKA/LAA

AKKA/LAA ir autoru pašu dibināta biedrība, kas saskaņā ar autoru pilnvarojuma līgumiem licencē autoru darbu izmantošanu un savāc autoriem naudu par viņu darbu izmantošanu. Respektīvi, AKKA/LAA pienākums ir nodrošināt darbu legālu - licencētu izmantošanu, kā arī nodrošināt, lai AKKA/LAA pārstāvētie autori par saviem darbiem saņemtu naudu, kas savukārt, atļauj viņiem radīt jaunus darbus. Autori paši no iekasētās naudas uztur AKKA/LAA un maksā biedrības darbiniekiem algu - organizācija netiek uzturēta par valsts budžeta līdzekļiem. Lai nodrošinātu biedrības darbības tiesiskumu, biedrībā regulāri notiek dažādas pārbaudes un revīzijas - katru gadu revīziju veic sertificēts revidents, pārbaudes veikušas arī VID, Finanšu policija un citas institūcijas, taču visā biedrības pastāvēšanas laikā nekādi pārkāpumi nav tikuši konstatēti. Atskaiti par katra gada bilanci AKKA/LAA nosūta arī Kultūras ministrijai, kas ir autoru mantisko tiesību organizāciju uzraugošā institūcija, kā arī visām māsu organizācijām un Starptautiskajai Autoru un komponistu biedrību konfederācijai (CISAC).

Ja jums rodas vēl kādi jautājumi, varat rakstīt uz akka-laa@inbox.lv mēģināsim atbildēt uz visiem jautājumiem!

Ar cieņu,
--
Agnese Kārše
autoru biedrības AKKA/LAA
Komunikācijas nodaļas vadītāja

  
 
 Iepriekšējais →
↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv