Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Guntis

Vai visi iPod lietotāji Latvijā ir noziedznieki?

Dažādi

Vai visi iPod lietotāji Latvijā ir noziedznieki?Par jaunumiem Apple pasaulē un ne tikai raksta Guntis no MacPasaule.lv

Šajā rakstā vēlos aplūkot dažas problēmas ar Latvijas Republikas likumu par autortiesībām. Saskaņā ar pašreiz spēkā esošo Latvijas Republikas likumdošanu, uz mana datora cietā diska nedrīkst atrasties neviens no veikalā likumīgi iegādāta audio CD pārkopēts mp3 fails. To skaidro ar to, ka datoros iebūvētos cietos diskus neapliek ar autortiesību nodokli. CD un DVD matricas apliek ar šo nodokli, līdz ar to es drīkstu izveidot vienu rezerves kopiju katram veikalā nopirktam audio kompaktdiskam. Tātad, ja es nopērku veikalā audio CD, es drīkstu to atskaņot no datora CD-ROM iekārtas, es drīkstu to pārkopēt uz CD-R matricas un atskaņot no tās, bet nedrīkstu pārkopēt uz datora cietā diska un atskaņot no šī diska. No lietotāja viedokļa izklausās vairāk nekā muļķīgi.

Šai sakarā man ir vairāki jautājumi:

-Vai Latvijā ir aizliegts iekopēt uz datora cietā diska tikai Latvijas mūziķu audio CD, vai arī ārzemju izpildītāju audio CD? Ja arī ārzemju mūziķu audio CD, tad situācija ir absurda — ārzemēs (Anglijā un ASV) es šo pašu mūziķu diskus varu iekopēt uz datora cietā diska un man nevienam nekas papildus nav jāmaksā. Un nav nācies dzirdēt, ka tur datoru cietie diski tiktu aplikti ar autortiesību nodokli. Ja Latvijā es caur internetu nopērku šo pašu izpildītāju CD no Amazon Anglijas veikala un iekopēju datora diskā, tad tas ir noziegums? Vai Latvija maksā no autortiesību nodokļa iegūtos līdzekļus visiem ārzemju māksliniekiem? Izklausās vairāk kā neticami!

-Likums tā pašreizējā interpretācijā vairāk izklausās pēc vietējo pašmāju lobiju centieniem dubultot ierakstu kompāniju ienākumus, piespiežot cilvēkus pirkt audio CD un vēl pirkt to pašu CD mp3 versijas interneta veikalos. Protams, nav jau obligāti, vari jau nepirkt un neklausīties. Bet ja gribi klausīties mājās un ceļā, tad, kā saka, atver maciņu dubultplati…


-Kā ir ar ārējiem cietajiem diskiem, USB zibatmiņām, portatīvajiem mūzikas atskaņotājiem un mobilajiem tālruņiem, kam ir iebūvēti mūzikas atskaņotāji un iespēja ievietot zibatmiņas kartes? Pēc loģikas spriežot, portatīvajiem mūzikas atskaņotājiem un mobilajiem tālruņiem ar mūzikas atskaņotāja funkciju it kā vajadzētu būt apliktiem ar autortiesību nodokli, citādāk teju puse no mobilo tālruņu lietotājiem ir apkārt staigājoši kriminālnoziedznieki. Bet kā ir ar citiem datu nesējiem — vai ārējie cietie diski, zibatmiņas diski un zibatmiņas kartes apliekas ar autortiesību nodokli, vai arī neapliekas? Ja es iekopēju mūziku Nokia tālrunim komplektā esošajā 2 GB zibatmiņas kartē, kas it kā paredzēta mūzikai — vai Latvijā es neesmu noziedznieks?

-Kā ir ar sintezatoriem un tajos esošo atmiņu? Arī tur taču var ierakstīt mūziku, kaut vai MIDI formātā…

-Ja es tomēr vēlos glabāt audio failus uz datora cietā diska, un vienīgā problēma ir, ka šis disks nav aplikts ar autortiesību nodokli, tad kur un kam es varu samaksāt šo nodokli, lai es likumīgi varētu glabāt šos failus uz datora cietā diska? Un cik liels ir šis nodoklis? (Es negribu un fiziski nevaru visur staipīt līdzi 100 vai 500 audio CD, kurus es vēlos klausīties.)

-Pēc idejas vajadzētu būt mehānismam, kā es varu likumīgi samaksāt autortiesību nodokli par sava datora cieto disku. Ja tāda nav, tad valsts ir izveidojusi sistēmu, kas faktiski visus datorlietotājus (un arī mūziķus!) padara par noziedzniekiem.

-Ja es varu samaksāt šo nodokli, tad vai man ir jāmaksā par visu disku, vai arī es varu maksāt par kādu konkrētu apjomu uz cietā diska—piemēram, par 100 GB?

Mazliet paskaidrošu, kāpēc es apgalvoju, ka gandrīz visi datorlietotāji ir noziedznieki. Problēma rodas, ja es tepat Latvijā veikalā nopērku iPod mūzikas atskaņotāju un vēlos šo atskaņotāju piepildīt ar dziesmām. iPod atskaņotājos nevar iekopēt dziesmas no audio CD atskaņotāja, pa starpu ir vajadzīgs dators, un kas vēl ļaunāk — iPod sinhronizē dziesmas tikai un vienīgi ar iTunes bibliotēkā esošajām dziesmām. Es nevaru ar datora starpniecību pārkopēt dziesmas no audio CD vai CD matricām uz iPod atskaņotāju. Lai es jebko pārkopētu uz iPod atskaņotāju, tam vispirms ir jābūt uz mana datora cietā diska iTunes bibliotēkā. Pieņemsim, man mājās ir 300 audio kompaktdiski. Es vēlos tos klausīties savā iPod atskaņotājā. Cik var saprast no Latvijas Republikas likumdošanas, tad es drīkstu šo mūziku glabāt savā iPod atskaņotājā, jo tam it kā vajadzētu būt apliktam ar autortiesību nodokli, bet kā šos failus tur likumīgā ceļā iedabūt? Vispirms man tie jāpārkopē uz datora cietā diska, iTunes bibliotēkā, (kas nav likumīgi!) un tad jāsinhronizē ar iPod. Tātad, katrs cilvēks, kas nopērk iPod atskaņotāju, automātiski kļūst par LR autortiesību likuma pārkāpēju un noziedznieku. Loģisks secinājums: jebkurš cilvēks, kas parādās uz ielas ar baltajām austiņām, ir ķerams un cietumā metams!

Kāds varbūt teiks — mājās būdams, pa kluso iekopē failus iTunes bibliotēkā, nosinhronizē vienreiz un tad izdzēs no iTunes un nesinhronizē vairāk! Bet tas nav risinājums. iPod sinhronizē ne tikai dziesmas, bet arī datora kalendāru, adrešu grāmatu un podraides (Podcasts), uz kurām esmu parakstījies iTunes veikalā un kuras es likumīgi varu glabāt datora cietajā diskā. Līdz ar to man regulāri ir jāsinhronizē iPod atskaņotājs ar iTunes bibliotēku, lai atjauninātu kalendāru, adrešu grāmatu, un ielādētu atskaņotājā jaunākās podraides. Tiklīdz es izdzēsīšu audio failus no iTunes, nākamajā sinhronizācijas reizē tie automātiski tiks izdzēsti no iPod atskaņotāja. Man šiem audio failiem ir jābūt iTunes bibliotēkā. Ja ārzemēs es drīkstu veikalā nopirktos audio CD iekopēt datorā un tad sinhronizēt tos ar iPod un man nevienam par to nekas papildus nav jāmaksā, kā tas nākas, ka Latvijā tas pēkšņi ir noziegums? Vai tad Latvija maksā kādam ārzemju izpildītājam par to?

Bet tagad padomāsim par vēl vienu absurdu. Saskaņā ar Latvijas Republikas likumdošanu, ja es vēlos glabāt datora cietajā diskā audio failus, man tie ir jāpērk digitālā formā kā audio faili. Šie faili tiek aplikti ar autortiesību nodokli, līdz ar to tos drīkst uzglabāt uz datora cietā diska. Pieņemsim, es nopērku no www.doremi.lv vienu albumu digitālā formā, samaksāju par to Ls 5.00. Saskaņā ar patērētāju tiesību aizsardzības likumu, es drīkstu izveidot vienu rezerves kopiju šiem failiem. Es tos ierakstu audio kompaktdiskā uz CD-R matricas. Tagad man ir mp3 fails datorā un audio kompaktdisks plauktā. Par to esmu samaksājis 5.00 latus. Viss ir legāli. Bet tagad otrs scenārijs: es aizeju uz veikalu un nopērku šo pašu audio kompaktdisku veikalā, tur tas maksā 8 vai pat 12 latus. Pārnesu to mājās un iekopēju datora cietajā diskā kā mp3 failu. Arī šajā gadījumā man ir audio kompaktdisks plauktā un mp3 fails datora cietajā diskā. Ja salīdzinām šos divus mp3 failus — kāda ir atšķirība? Pilnīgi nekāda! Vienīgi maksājot mazliet vairāk veikalā, es iegūstu rūpnieciski ierakstītu audio CD ar mazu bukletiņu un teorētiski mazliet augstākas kvalitātes CD saturu, bet uz datora cietā diska ir tas pats mp3 fails. Vienā gadījumā es esmu likuma priekšā tīrs, otrā gadījumā—noziedznieks. Kur te loģika?! Vai nopērkot albumu digitālā veidā, samaksājot par to mazāk, izpildītājs no tā ir saņēmis kaut ko vairāk, nekā ja es nopērku viņa CD vaikalā? Diezin vai.

Pirms pus gada centos meklēt kontaktu ar AKKA/LAA, lai uzdotu šos jautājumus, cerībā iegūt kādu skaidrību, tomēr nesekmīgi. Man atsūtīja izrakstus par to, kam cik jāmaksā par dziesmu uzglabāšanu datora cietajā diskā fona mūzikas vajadzībām. (Kas pats interesantākais — šī fona mūzikas atskaņošana nav paredzēta publiskai atskaņošanai! Tātad man jāmaksā par fona mūzikas atskaņošanu sev pašam. Bet ko man darīt, ja es negribu klausīties šo mūziku fonā, bet tā pa īstam?!). Bet tas neatbildēja uz manu jautājumu. Kolīdz uzprasīju konkrētu jautājumu, kur varu nomaksāt autortiesību nodokli par sava datora cieto disku, kā tas ir attiecībā uz CD/DVD matricām, sarakste pārtrūka… Varbūt tomēr kāds vēlēsies un varēs atbildēt uz šiem jautājumiem? Vai nebūtu pēdējais laiks likvidēt šo absurdo situāciju ar autortiesību nodokli, kas faktiski gandrīz katru Latvijas datorlietotāju (un iespējams arī mobilā tālruņa un/vai iPod lietotāju) pārvērš par noziedznieku?

Papildināts!

Noslēgumā viena mazliet priecīgāka ziņa: plašsaziņas līdzekļos ir parādījusies informācija, ka Apple cer šā gada oktobrī atvērt iTunes veikalu visām Eiropas Savienības valstīm. Tas nozīmē, ka arī Latvijas iedzīvotāji varēs likumīgi iegādāties ārzemju mūziķu skaņdarbus elektroniskā formā.

Atliek cerēt, ka līdz tam Latvijas Republikas likumdevēji tomēr izlabos autortiesību likumu, un es drīkstēšu savus veikalā pirktos audio kompaktdiskus pārkopēt uz datora diska ikdienas lietošanai, un man nebūs visa līdz šim nopirktā mūzika jāpērk vēlreiz… jo laiki nāk un iet, failu formāti mainās, un es nezinu, vai šodien nopirktais mp3 fails man atskaņosies uz datora pēc 10 vai 20 gadiem. Bet audio CD pastāv jau turpat vai 30 gadus un nekas neliecina, ka viņš tuvākajā laikā izzudīs. Un arī kvalitāte audio kompaktdiskam ir augstāka nekā mp3 failam. Pagaidām neviens tirgotājs Latvijā man nepiedāvā mūzikas failus FLAC vai Apple Lossless formātā. Tāpēc es vēl aizvien izvēlos iegādāties audio kompaktdiskus, nevis mp3 failus, un apzinīgi maksāju augstāku cenu par to. Bet neviens man neiestāstīs, ka man jāmaksā vēlreiz par to pašu mūziku, kas man jau ir, lai es varētu to glabāt uz datora cietā diska. Atvainojiet, es jau reiz esmu samaksājis par šo mūziku…

  
 
 Iepriekšējais →


.


Sludinājumi →Pievieno savu →
Pārdod
Google Pixel 7a

395.00 EUR
Pārdod
Klasisks velo, 28

255.00 EUR
Pārdod
Sieviešu velo, 3 ātrumi

265.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 7 Pro

499.00 EUR
Pārdod
Samsung Galaxy S23 5G

425.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 3a

135.00 EUR
Pārdod
Pilsētas velo Gazelle Orange

235.00 EUR
Pārdod
Samsung Galaxy S10e black

209.00 EUR
↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv
Mastodon
Realizācija Tup un Turies