Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Edgars

Zilo debesu zaļais skrāpis

Pasaule
Zilo debesu zaļais skrāpisIr lietas, kurās tieksme uz pārspīlētu milzīgumu nekad neapstājas. Dienvidu tilti kļūst dārgāki, pirmā septembra sastrēgumi – garāki un „pasaules augstākās celtnes” – augstākas. Tas ir, esošās celtnes nekļūst augstākas, bet tiek būvētas arvien jaunas, augstākas „pasaules augstākās celtnes”, kuras nežēlīgi skrāpē debesis un velk muļķīgus aplaimotības smīnus liftu ražotāju fizionomijās. Vai ārprātīgie debesskrāpju būvētāji kādreiz apstāsies? Dzirdēts, ka pat NASA jau sāk ar aizdomām raudzīties uz milzīgi augsto ēku māniju. Nu pavei – dizainers Eižens Cui (Eugene Tsui) radījis konceptu Ultima Tower (ka tik netiek arī uzbūvēts) vairāk kā 3 km augstai ēkai.

Šis projekts izmēru dēļ vien varbūt arī nebūtu nekas ekstraordinārs, taču ir interesanti, ka šis arhitektūras monstrs iecerēts visai „zaļš”. Ar domu, ka orientēts uz dabas resursu saglabāšanu – kaut gan, līdzīgi kā ekonomiskā lampiņa, šī celtne nez vai pārskatāmā laika periodā ļautu ieekonomēt vairāk resursu nekā patērēti tās
uzbūvēšanai. Lai nu kā – lūk, „zaļās” detaļas: ēkas izskata izstrādē autors iedvesmojies no termītu mājām (kas pašas par sevi ir brīnišķīgas dabas arhitektūras sistēmas) un ēkas pamatforma ir samērā vienkārša. Ultima tower salīdzinoši vienkāršās formas apjoma lejasgalā ir vairāk kā 2 km plata pamatne. Autors paredz ēkā izmantot vēja dotās iespējas elektroenerģijas ražošanai un spoguļus efektīvākam iekštelpu apgaismojumam, kā ēkas pamatnē izveidot ezeru, kura ūdens tiktu izmantots ēkas dzesēšanai, bet daļu no šī ūdens izmantošanai vannas istabās uzsildītu saules enerģijas uztvērēji.

Visā visumā šāda iecere nav nemaz peļama, ja nosacījums ir būvēties virzienā uz augšu. Tādu varētu arī pie mums uzbūvēt, ja efektīvi izmantotu dažam labam tiltam paredzētos līdzekļus. Vai nebūtu jauki – par to pašu naudu uz Daugavas stāvētu 3 km augsts debesskrāpis, tilts pāri ezeram (vai Daugavai) tādā gan jau ir automātiski. Bet tā vietā mums ir pliks tilts un, kā runā, lērums privātmāju pierīgas miestos.

  
 
 Iepriekšējais →


.


↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv

Realizācija Tup un Turies