Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Kārlis

Uzšķaudām saulei

Dažādi
Labdien! Mani sauc Kārlis un es esmu saules šķaudītājs... Nu apmēram tā. Izrādās, ka daudzi cilvēki nezin par tādu parādību kā "saules šķaudīšana". Taču gandrīz ceturtā daļa pasaules iedzīvotāju "sirgst" ar šo "kaiti". Tostarp arī es.

Kas tad ir saules šķaudīšana? Tas ir šķaudiens, kuru izraisa skatīšanās uz ļoti spožu gaismu - piemēram sauli. Tie, kas nekad ar to nav saskārušies, noteikti domā kādas gan muļķības es te gvelžu. Bet tā savā ziņā ir nopietna lieta. Šī parādība - negribas to saukt par slimību, jo nekādu citu blakus efektu tai nav - ir pētīta jau vismaz 50 gadus, tomēr tā īsti vēl neviens nav pierādījis, kāpēc dažiem cilvēkiem ir šāds reflekss. Ir teorija, ka nervu sistēmā notiek kaut kāda kļūda un signāls no "optiskā nerva" pārlec uz nervu, kas atbildīgs par šķaudīšanu. Jancīga padarīšana, bet ko tu padarīsi - cilvēks ir sarežģīts mehānisms, un ne viss funkcionē perfekti.

Starp citu, vai zināt kas vispār ir šķaudīšana? Patiesībā ļoti sarežģīts process, kuru īsumā var raksturot kā strauju izelpu caur degunu. Šķaudienu izsauc kņudēšana degunā un ķermenis cenšas atbrīvoties no šī kņudētāja, kurš potenciāli var būt kaitīgs - kāds vīruss, piemēram. Taču interesantākais ir tas, ka lielākā daļa cilvēku šķauda caur muti nevis degunu. Caur degunu šķauda galvenokārt dzīvnieki. Nez kurš te ir apdalīts, mēs vai viņi?

Vēl viens interesants fakts ir tāds, ka nav iespējams šķaudīt ar atvērtām acīm. Daudzi teiks, ka ir gan un mēģinās to pierādīt. Taču tas nebūtu vis ieteicams, it īpaši, ja vēl šķaudītājam ienāks prātā aizspiest degunu. Šķaudiena spiediens ir tik spēcīgs, ka tas var burtiskā nozīmē izspiest acis no dobumiem. Skarbi, vai ne? Tāpat šķaudīšana ar aizspiestu degunu var radīt tādus nepatīkamus efektus kā vēnu plīsumus galvā. Bieži (nepateikšu gan skaitliski) gadās tā, ka pārplīst acu vēnas un cilvēks uz laiku kļūst akls. Nu pavisam skarbi var sanākt ar to šķaudīšanu... Labāk tomēr šķaudīt tā, kā daba prasa un necensties šķaudienu kaut kā apslāpēt. Tikai neaizmirstiet tomēr roku aizlikt mutei priekšā, jo šķaudiena brīdī tur tomēr ļoti daudz kas lido ārā... Uz veselību!

  
 
 Iepriekšējais →


.


↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv

Realizācija Tup un Turies