Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Edgars

Tests: digitālās virszemes televīzijas dekoderis TV Star T6 SD CX

Testi, Tehnika, Dekoders

Tests: digitālās virszemes televīzijas dekoderis TV Star T6 SD CX

Šī nu beidzot ir tā kastīte, uz kuru jau šobrīd daudzos mājokļos saimnieks var rādīt ar pirkstu un lepni teikt – tā ir tā digitālā televīzija! TV Star T6 SD CX ir pirmais un šobrīd joprojām vienīgais dekoderis, kuru piedāvā ciparu televīzijas ieviesējs Latvijā uzņēmums Lattelecom. Kāpēc TV Star, kāds tas ir un vai tiešām vislabākais – to lūkosim noskaidrot šī apskata gaitā.

Valsts mēroga televīzijas zvaigzne

Lattelecom ciparu TV ieviešanai pievērsies nopietni – kā nekā šis tomēr ir projekts, kurš tiešā veidā skar tūkstošiem valsts mājsaimniecību, tātad tam ir liels sakars ar uzņēmuma reputāciju un, protams, ienākumiem. Apskatāmais TV Star produkts, neskatoties uz to, ka tā zīmols līdz šim neizteica neko pat mājas elektronikas ierīču lietpratējiem, atrasts par piemērotāko vietējam tirgum tehnisko iespēju un lietošanas ērtības ziņā. Lattelecom paši ir arī ieguldījuši darbu dekodera programmatūras pielāgošanā, lai ierīces lietošana būtu saprotamāka “vidējai mājsaimniecei”. Šis gan nav Lattelecom pēdējais vārds dekoderu tirgū un sagaidāms, ka drīz vien TV Star piebiedrosies dažs labs arī augstas izšķirtspējas HD attēlu nodrošinošs ciparu TV uztvērējs.

Podziņu skaits – virs vidējā

TV Star T6 ir izmēros lielākais no līdz šim apskatītajiem ciparu TV dekoderiem, tomēr joprojām mazāks par parastu DVD atskaņotāju. Kastītes izskats ir pieklājīgs: tā ir viscaur melna, ar plastmasas priekšējo paneli un skārda sāniem. Dekodera priekšpusē atrodamas apaļas hromētas podziņas – tieši ar tādām lepojās mana tēva padomju laiku televizors ceturtdaļgadsimtu atpakaļ –, kuru funkcija ir dot piekļuvi dekodera vadībai bez tālvadības pults starpniecības. Šī iespēja noteikti uzskatāma par priekšrocību, jo lielākajā daļā konkurējošo modeļu tādu podziņu nav, bet mēs taču zinām, kas mēdz notikt ar tālvadības pultīm: tās iekrīt tējā, pēc kārtējā kritiena no galda zem dīvāna aizripo pults baterijas un, galu galā, tālvadības pults parasti nolietojas ātrāk par ierīci, kuru pults komandē.

Papildus dekodera priekšpusē atrodamas statusa diodes un četru simbolu ekrāniņš, kurš pēc ierīces ieslēgšanas parāda “boot”, tad “good”, bet vēlāk ataino ieslēgtā TV kanāla numuru.Viedkartes ligzda atrodama dekodera labajos sānos, bet citas pieslēgvietas, dabiski, atrodamas aizmugurē: tur ir ligzda antenai, SCART un RCA video spraudnim, kā arī skaņai ar S/P DIF koaksiālā vai optikas kabeļa pieslēgumu vai vienkārši stereo RCA spraudņu veidā. Jāatzīmē arī pieslēgvieta barošanas adapterim, kurš, tāpat kā Jacobson's dekoderim, izlikts ārpus ierīces korpusa un apvienots ar 220V kontaktdakšiņu.

Reklāmas pauzes sajūta

Diez vai kāds noliegs, ka pēdējās dienās virszemes TV reklāmu apjoms dažādos medijos kļuvis masīvs. Tāpēc arī, kad pēc TV Star ieslēgšanas televizora ekrānā parādās jauks zīmējums ar Zaķusalas torni un Lattelecom virszemes TV anonsu, ir “reklāmas pauzes” sajūta. Taču bilde drīz vien pazūd un varam baudīt televīziju.Jau lietošanas sākumā iepriecina lodziņš, kas parādās pie programmu pārslēgšanas – tas pats, kurš rāda pašreizējās un nākamās programmas nosaukumu: tas ir kompakts, rāda raidījumu laikus un divkrāsainas joslas izskatā pat to, cik liela daļa no šībrīža raidījuma jau pagājusi. (Jāatzīmē gan – ja nu kādam bija ilūzijas – TV programma televizorā mēdz būt neprecīza, lai arī tehniski nevajadzētu būt grūti pat pēdējā mirklī veikt korekcijas raidījumu sarakstā atbilstoši izmaiņām, ja tādas ir. Tā, protams, nav dekodera problēma.)

TV Star dekodera izvēlnes un uzraksti ir grafiski glīti noformēti, šķiet – visskaistāk no līdz šim apskatītajiem dekoderiem. Lodziņos un formās dominē zilie un pelēkie toņi, formu stūri ir noapaļoti, uzraksti labi salasāmi un saprotami. Galvenās izvēlnes sadaļas apzīmētas ar grafiskām ikonām – jauks žests. TV Star lepojas arī ar reti sastopamu iespēju regulēt izvēlnes formu caurspīdīgumu, tiesa – galējais uzstādījums “25%” jau vairs nav lietotājam draudzīgs, jo formas kļūst par daudz caurspīdīgas.
Katra zvaigzne – ar traipiņu

To, ka arī TV Star dekoderis ir produkts “no kautkurienes” jeb nezināma ražotāja, apliecina šādiem izstrādājumiem raksturīgais līdz galam nenostrādātais lietošanas ērtums. Arī TV Star pirmajā pusstundā pārsteidz ar intuitīvu lietošanu traucējošiem sīkumiem. Piemēram, lieliski noformētā šķirkļu (tabs) izvēlne nez kādēļ apgrūtināta ar nepieciešamību spiest “ok” pogu, lai varētu doties virzienā “uz leju”; nav saprotams, kādēļ tā, jo ciparu fotokamerās un mobilajos telefonos identiski risinājumi lietojami citādi. Arī izvēlnēs bieži nepieciešamā poga “Exit” uz pults izvietota nevis blakus virzienpogām kā citos dekoderos, bet mazliet tālāk aiz retāk lietojamu pogu rindas.

Ērkila Puaro nedienas

Ļoti gribētos teikt, ka TV Star “ķēra” kā neviens, tomēr tad būtu jāmelo: ja arī TV Star uzrādītā zemāka signāla kvalitāte nekā iepriekš testētajos dekoderos varbūt vēl nav rādītājs (apmēram 80% pret 97%), tad regulārā Ērkila Puaro sastingšana ekrānā skaņas pavadījumam neatbilstošās pozās bija tiešām kaitinoša.Dažkārt šādas grūtības ar attēlu var būt saistītas ar programmatūras problēmām. Te izdevīgi pieminēt, ka TV Star izvēlnēs atrodama iespēja no ētera lejupielādēt dekodera programmatūras atjauninājumus. Lūk – plusiņš “oficiālajam” ciparu TV uztvērējam: drošs atbalsts no ciparu televīzijas operatora ne tikai problēmu gadījumos, bet arī iespēja maksimāli ērtā veidā atjaunināt dekodera programmnodrošinājumu. Tiesa gan, programmatūras atjaunināšana “pa gaisu” šobrīd praksē vēl nav ieviesta.

Spriedums

Lattelecom “oficiālais” dekoderis TV Star T6 SD CX ir pieklājīga izskata ierīce ar grafiski skaisti noformētām izvēlnēm. Izvēlņu saturs ir labi latviskots, tās ir labi saprotamas un ērtas. Kā plusu noteikti var minēt tiešās vadības pogas dekodera korpusa priekšpusē un, protams, labāku nekā konkurentiem ciparu TV operatora atbalstu programmatūras atjaunināšanā un problēmu risināšanā. Apbēdināja sīkas neērtības izvēlņu lietošanā un mazliet vājāka nekā konkurentiem apraides signāla kvalitāte (kuru gan netestējām zinātniskām metodēm).

TV Star T6 SD CX - pašreizējā cena pērkot Lattelecom veikalos 39Ls

+ pieklājīgs izskats

+ vadības pogas uz dekodera korpusa

+ glīti noformētas, saprotamas un samērā ērti lietojamas izvēlnes
+ drošs ciparu TV apraides operatora atbalsts

- nelielas ergonomiska rakstura neērtības lietošanā

- nevar lepoties ar labāko apraides signāla kvalitāti
- bez ieraksta opcijas un citām “gudrām” papildiespējām

Paldies Lattelecom.

Virszemes TV
Augstas kvalitātes TV sākot no 3.5Ls


  
 
 Iepriekšējais →


.


↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv

Realizācija Tup un Turies