Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Kārlis

Tests: iRobot Roomba

Testi, Tehnika

Tests: iRobot RoombaVēl pirms nieka desmit gadiem, kad skatījos televīzijā robotu sacensības Robot Wars un vēlāk Robotica (starp citu, kas līdzīgs notiks arī pie mums) man ne prātā nenāca, ka kādu dienu viens tāds ņemsies pa manu istabu. Bet te nu viņš ir. Mazs, zaļš, apaļš un rūcošs. Tas gan, viņš necenšas nevienu iznīcināt. Tikai uzkopt telpu.

Šis mazais zaļais ir iRobot Roomba - robots putekļusūcējs. Par to ir dzirdēts daudz, bet tā īsti uzmanību neesam pievērsuši. Šoreiz gan mazliet pievērsīsim.




Pirmās domas izpakojot Roomba ir - tas ir aizdomīgi mazs un viegls. Nu labi, nav nemaz tik mazs, bet likās, ka "robotam" ir jābūt lielākam. Šķiet, ka tik vieglam aparātam nevar būt pietiekami ietilpīgs akumulators (bet ir).

Iepakojumā ir pats robots, lādētājs, virtuālā siena un tālvadības pults. Komplektā diemžēl nav "automātiskais lādētājs", uz kura robots pats uzrāpjas kad jūtas izsalcis. Šis nieks ir jāpērk atsevišķi. Mums gan ir paveicies un testa robotam ir arī tāds.



Mēs kā jau moderni un gana iedomīgi jaunieši negrasāmies tērēt laiku šķirstot instrukciju, tāpēc izņemot Roomba no iepakojuma liekam to uzreiz pie darba. Robotam ir trīs pogas, no kurām viena ir Clean (tīrīt). To arī spiežam. Roomba nopīkst, ierūcas un sāk virpuļot ap savu asi. Virpuļo tas ar arvien lielāku rādiusu līdz beidzot pret kaut ko atsitas, pagriežas un dodas citā virzienā. Līdz atkal atsitas, pagriežas un dodas tālāk. Ļaujam viņam tā ņemties savā nodabā ložņājot starp galdu, krēsliem un dīvānu, izgrūstīt puķes un nobiedēt kaķi, līdz beidzot tas pamanās palīst zem radiatoriem un tur iesprūst. Pāris mirkļus Roomba pacīnās un tad padodas izslēdzoties. Tātad jāatceras, ka radiatori būtu jānorobežo, lai Roomba savā nodabā zem tiem nepakļūtu. Var, protams to pieskatīt un palīdzēt izrāpties no "lamatām".



Kad esam izpriecājušies par robotiņa nervozo, bet mērķtiecīgo uzvedību nolemjam iepazīties ar pārejām pogām. "Spot" (punkts) liek robotam riņķot uz vietas kamēr konkrētais laukumiņš ir tīrs. "Max" liek tam tīrīt visu kamēr vien tas pagurst. Parastajā "Clean" režīmā Roomba klejo pa telpu meklēdams netīrumus. Tiklīdz tādi ir atrasti uz korpusa iedegas zila lampiņa un Roomba sāk virpuļot ap attiecīgo vietu līdz tā ir tīra. Tad viņš dodas tālāk.

Tiem, kam nepatīk robota pašdarbība, un tiem, kas negrib tam skriet pakaļ lai pārslēgtu režīmu vai izslēgtu to, noderēs tālvadības pults. Uz tās ir trīs režīmu pogas kā arī manuālā vadība - pa labi, pa kreisi, taisni. Varam spēlēties ar Roomba kā ar tālvadības mašīnīti, pie reizes uzkopjot māju.



Robota darbības princips ir vienkāršs un reizē sarežģīts. Tas vadās pēc vairāku sensoru datiem. Tas pēta gan šķēršļus, gan reljefu. Tas nebaidās "ieskriet" krēsla kājā, jo robota priekšpusē ir liela amortizējoša virsma, kas arī darbojas kā sensors. Reljefa sensori neļaus robotam nozvelties pa kāpnēm.



Tīrīšanas sistēma sastāv no vairākiem posmiem. Vispirms ir maza birstīte kas gružus aizslauka līdz robota vēderam kurā atrodas divas cilindriskas birstes un vakuumsūknis. Atšķirībā no ierastajiem putekļsūcējiem Roomba neizmanto savācējmaisiņus. Visa draza tiek uzkrāta noņemamā plastmasas tvertnē. Lai tas jūs nebiedē - tīrīt to ir pietiekoši ērti. Protams, tā nav īpaši liela, bet jāņem vēra, ka Roomba nav lieljaudas putekļusūcējs.



Roomba ir paredzēts galvenokārt grīdu uzkopšanai. Koks, lamināts, vorselīns un citas gludās virsmas ir Roombai pa prātam. Arī gludos paklājus tas nesmādēs. Tomēr būtu absurdi mocīt mazo robotiņu biezos un garspalvainos tepiķos. Tam tas vienkārsi nav paredzēts. Testa laikā Roomba savā ceļā sastapa vairākus vidēji biezus mazos paklājiņus - nācās mazliet pamocīties, bet aparāts pats tika galā un spēja izkārpīties un tikt prom sveikā. Nāvējoši (es pārspīlēju) ir no paklāja atlupuši gari diegi. Roomba tos uztin uz savām birstēm, un tas krietni samazina tīrīšanas efektivitāti un var pat sabojāt mehānismu.



Lai iztīrītu pašu robotu nāksies to izjaukt. Tas ir izdarāms gaužām vienkārši ar pāris veiklām kustībām. Var izņemt filtru un abas birstītes.

Ja ir vēlēšanās ierobežot robota darbības zonu, tad iespejams uzstadīt virtuālo sienu. Tas ir neliels infrasarkanais raidītājs kurš dos Roombai signālu, ka tālāk braukt aizliegts. Ideja ir laba, bet tai ir savi mīnusi - pirmkārt tā darbojas ar baterijām - mēs visi esam slinki un ja baterijas beigsies tad šo ierīci vienkārši nelietosim. Otrkārt reizēm šķiet vieglāk būs nomest uz grīdas slotas kātu vai ko tamlīdzīgu, lai ierobežotu robota kustības.

Automātiskā lādēšanas ierīce gan ir ideāla manta, kas obligāti jāpērk kopā ar robotu. Tā mums dod pilnīgu brīvību - mēs varam aizmirst par blakus istabā strādājošo robotu, jo tiklīdz tas būs saguris viņš pats atradīs uzlādes ierīci un aizvilksies līdz tai lai uzņemtu jaunus spēkus. Turklāt tā ir papildus atrakcija - verot kā robotiņš pats atrod savu bāzes staciju un mērķtiecīgi dodas tās virzienā.



Diemžēl ir jāsaka arī slikti vārdi par Roomba. Pirmkārt tas ir skaļš. Nebūs iespējams koncentrēties darbam, ja pa istabu ņemsies robotiņš. Turklāt troksnis nav ierastā putekļusūcēja šņākoņa, bet gan tāds rūcošs. Diezgan apnicīgs. Otra problēma ir Roomba cena Latvijā (tas gan joprojām ir vismaz reizes četras lētāks par savu galveno konkurentu Electrolux Trilobite). Trīs simti latu. Par robotu būtu pieņemama cena. Bet par mazjaudas putekļusūcēju... daudz par daudz. Šeit gan jāpiebilst (lai nu man piedod Roomba izplatītāji Latvijā), ka milzīgā cena ir tikai pie mums. Viņpus okeānam - Amerikā šāds pats aparāts maksā 200 dolāru. Protams jārēķina visi papildus izdevumi, bet tomēr - 300 lati ir daudz par daudz. Tas arī iespējams būs galvenais šķērslis lai Roomba Latvijā gūtu milzu popularitāti kā tas ir citur pasaulē. Roomba galvenā mērķauditorija ir ar tehnoloģijām draudzīgi jaunieši. Diemžēl Latvijā nebūs tik daudz jauniešu, kas būtu gatavi maksāt tādu naudu par vāju putekļusūcēju.



Vēl viena īpašība, kas Roombai piesaista tieši tehnoloģijas mīlošus cilvēkus ir robota modificēšanas iespējas. Tam ir ārejo pieslēgumu ports ar kura palīdzību to var pieslēgt datoram vai kādai citai ierīcei, piemēram Bluetooth uztvērējam. Tādējādi Roombai iespējams iemācīt dienas režīmu un likt sakopt telpu konkrētā laikā. Modificēšanas iespējas ir burtiski bezgalīgas un visā pasaulē cilvēki mēģina mazo robotiņu izmainīt pa savam prātam, liekot tam reaģēt uz mobilā telefona signālu vai pat piesaistīt pie spēļu konsoles.






Īsumā Roomba varētu raksturot kā ātro uzkopēju, bet ne kā galveno tīrīšanas aparātu. To var ērti palaist viesistabā savākt gružus, kamēr pats kramējies pa virtuvi. Vai otrādi. Tīrīt dīvānus, šaurus kaktus un citas tamlīdzīgas vietas diemžēl nevarēs. Galvenokārt Roomba piesaistīs jauniešu uzmanību, kas noteikti gribēs padarboties ar šo robotu vairāk un pielāgot to savām vajadzībām un vēlmēm. Ļaujot vaļu un pietiekoši daudz laika Roomba savāks no grīdas visus ikdienas gružus, sākot ar smiltīm, maizes drupačām un beidzot ar riekstu čaumalām un skrūvītēm. Starp citu, Roomba piesaistīs arī jūsu kaķa uzmanību. Ja vēl robotiņam piesietu mazu čabošu asti, viņi ar kaķi būtu labākie draugi...

iRobot Roomba. Sābrīža cena Latvijā 299 Ls.

+ interesants un amizants tehnikas izstrādājums
+ viegli tiek galā ar ikdienas netīrumiem
+ viegli tīrāms
+ plašas modificēšanas iespējas

- cena (Latvijā)
- trokšņains

Paldies iRobot.lv

  
 
 Iepriekšējais →


.


Sludinājumi →Pievieno savu →
Pārdod
Samsung Galaxy S10e black

209.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 3a

135.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 7a

395.00 EUR
Pārdod
Bērnu velo, 20

75.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 7 Pro

499.00 EUR
Pārdod
Sieviešu velo, 3 ātrumi

265.00 EUR
Pārdod
Samsung Galaxy S23 5G

425.00 EUR
Pārdod
Klasisks velo, 28

255.00 EUR
Pārdod
Pilsētas velo Gazelle Orange

235.00 EUR
↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv
Mastodon
Realizācija Tup un Turies